Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Silence of the Sea

The Silence of the Sea

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
Edit this entry  
08
2046

2046

2004
×
Edit this entry  
02
Machine Gun McCain

Machine Gun McCain

1969
×
Edit this entry  
22
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
Edit this entry  
15
Phffft

Phffft

1954
×
Edit this entry  
11
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
Edit this entry  
09
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
Edit this entry  
05
Black Is … Black Ain’t

Black Is … Black Ain’t

1994
×
Edit this entry  
03
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Macao

Macao

1952
×
Edit this entry  
01
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
Edit this entry  
30
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
Read the review Edit this entry  
06
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Bloodettes

The Bloodettes

2005
×
Edit this entry  
27
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
Edit this entry  
24
Mandabi

Mandabi

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
Victim

Victim

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
Will Success Spoil Rock Hunter?

Will Success Spoil Rock Hunter?

1957
×
★★★
Edit this entry  
04
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Edit this entry  
31
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
Edit this entry  
31
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★
Edit this entry  
25
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
Edit this entry  
19
Breathe

Breathe

2014
×
Edit this entry  
15
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
Edit this entry  
11
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
Edit this entry  
08
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★
Edit this entry  
03
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
You Will Meet a Tall Dark Stranger

You Will Meet a Tall Dark Stranger

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Cast a Dark Shadow

Cast a Dark Shadow

1955
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mamma Roma

Mamma Roma

1962
×
★★★★
Edit this entry  
27
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
Read the review Edit this entry  
27
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Tall Target

The Tall Target

1951
×
★★★
Edit this entry  
24
The Love Letter

The Love Letter

1999
×
Edit this entry  
21
Cruel Gun Story

Cruel Gun Story

1964
×
★★★★
Edit this entry  
21
How Can I Ever Be Late

How Can I Ever Be Late

2017
×
Edit this entry  
17
The Jane Austen Book Club

The Jane Austen Book Club

2007
×
Edit this entry  
14
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Your Friends & Neighbors

Your Friends & Neighbors

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★
Edit this entry