Sort by

Krommedijk has logged 81 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Edit this entry  
29
King of the Hill

King of the Hill

1993
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bright

Bright

2017
×
½
Edit this entry  
21
Ice Station Zebra

Ice Station Zebra

1968
×
★★★½
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
30
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★
Edit this entry  
26
Our Man in Havana

Our Man in Havana

1959
×
★★★★
Edit this entry  
26
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
An Inconvenient Sequel: Truth to Power

An Inconvenient Sequel: Truth to Power

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Lady in the Van

The Lady in the Van

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Character

Character

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
10,000 Saints

10,000 Saints

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Am Heath Ledger

I Am Heath Ledger

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
6 Days

6 Days

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Le Gendarme de Saint-Tropez

Le Gendarme de Saint-Tropez

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Katie Tippel

Katie Tippel

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Du Guesclin

Du Guesclin

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Family Way

Family Way

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fanfare

Fanfare

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Oliver Twist

Oliver Twist

1948
×
★★★½
Edit this entry  
13
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Truth

Truth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Quicksilver

Quicksilver

1986
×
★★★½
Edit this entry  
30
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Our Souls at Night

Our Souls at Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry