Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
State of Siege

State of Siege

1972
×
★★★★
Edit this entry  
04
One from the Heart

One from the Heart

1982
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Liberation of L.B. Jones

The Liberation of L.B. Jones

1970
×
★★★½
Edit this entry  
02
Strangers When We Meet

Strangers When We Meet

1960
×
★★★½
Edit this entry  
02
Last In, First Out

Last In, First Out

1978
×
★★★
Edit this entry  
01
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Brainstorm

Brainstorm

1983
×
★★★
Edit this entry  
31
The Assassination of Trotsky

The Assassination of Trotsky

1972
×
★★
Edit this entry  
31
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★½
Edit this entry  
30
Pushover

Pushover

1954
×
★★★½
Edit this entry  
30
Tora! Tora! Tora!

Tora! Tora! Tora!

1970
×
★★★½
Edit this entry  
29
Inside Daisy Clover

Inside Daisy Clover

1965
×
★★★½
Edit this entry  
29
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Goodbye Stranger

Goodbye Stranger

2023
×
★★★½
Edit this entry  
28
Raymond & Ray

Raymond & Ray

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Things of Life

The Things of Life

1970
×
★★★★
Edit this entry  
27
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★½
Edit this entry  
27
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★★
Edit this entry  
26
Green Fire

Green Fire

1954
×
★★½
Edit this entry  
26
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Old Gun

The Old Gun

1975
×
★★★½
Edit this entry  
25
Untamed Frontier

Untamed Frontier

1952
×
★★★½
Edit this entry  
25
Gypsy

Gypsy

1962
×
★★★½
Edit this entry  
24
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Night They Raided Minsky's

The Night They Raided Minsky's

1968
×
★★★★
Edit this entry  
23
High Society

High Society

1956
×
★★★
Edit this entry  
23
Anastasia

Anastasia

1956
×
★★★½
Edit this entry  
22
Lawman

Lawman

1971
×
★★★
Edit this entry  
22
The Apprenticeship of Duddy Kravitz

The Apprenticeship of Duddy Kravitz

1974
×
★★★★
Edit this entry  
22
What's New Pussycat?

What's New Pussycat?

1965
×
★★½
Edit this entry  
21
Buck Rogers in the 25th Century

Buck Rogers in the 25th Century

1979
×
★★★★
Edit this entry  
21
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
20
Paris When It Sizzles

Paris When It Sizzles

1964
×
★★★
Edit this entry  
20
The Actress

The Actress

1953
×
★★★
Edit this entry  
20
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ten Days Wonder

Ten Days Wonder

1971
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Unforgiven

The Unforgiven

1960
×
★★★
Edit this entry  
19
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★
Edit this entry  
18
Carrington

Carrington

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sad?

Sad?

1996
×
★★★½
Edit this entry  
17
Joseph Andrews

Joseph Andrews

1977
×
★★★
Edit this entry