Sort by

ella has logged 51 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Help

The Help

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stand and Deliver

Stand and Deliver

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tully

Tully

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Laramie Project

The Laramie Project

2002
×
Read the review Edit this entry  
26
Crash

Crash

2004
×
Read the review Edit this entry  
26
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miss Representation

Miss Representation

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
What If

What If

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry