Sort by

Julia has logged 234 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wildfire

Wildfire

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kimi

Kimi

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Is That Black Enough for You?!?

Is That Black Enough for You?!?

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Barbie in A Christmas Carol

Barbie in A Christmas Carol

2008
×
Read the review Edit this entry  
23
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Five Devils

The Five Devils

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
EO

EO

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Official Competition

Official Competition

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The End

The End

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Big Night

Big Night

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
Read the review Edit this entry  
07
Meet Cute

Meet Cute

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ghislaine Maxwell: Filthy Rich

Ghislaine Maxwell: Filthy Rich

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Last Train to Christmas

Last Train to Christmas

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Limelight

Limelight

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hitler's Hollywood

Hitler's Hollywood

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Producers

The Producers

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Preacher's Wife

The Preacher's Wife

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Pepsi, Where's My Jet?

Pepsi, Where's My Jet?

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Brigitte Bardot Forever

Brigitte Bardot Forever

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Son

The Son

2022
×
★½
Read the review Edit this entry