Sort by

Nicolò has logged 99 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Friedkin Uncut

Friedkin Uncut

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tesla

Tesla

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Falling

Falling

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Very Lovely Dream: One Week in Twin Peaks

A Very Lovely Dream: One Week in Twin Peaks

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
I Had Bad Milk in Dehradun

I Had Bad Milk in Dehradun

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Behind the Red Curtain

Behind the Red Curtain

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Heidi

Heidi

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Natale in Casa Cupiello

Natale in Casa Cupiello

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stay Hungry

Stay Hungry

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Silencing

The Silencing

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Burn Notice: The Fall of Sam Axe

Burn Notice: The Fall of Sam Axe

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jumbo

Jumbo

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Making of 'Terminator 2: Judgment Day'

The Making of 'Terminator 2: Judgment Day'

1991
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Making of the Terminator

The Making of the Terminator

1985
×
★★★
Edit this entry  
17
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Time

Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Beckman

Beckman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry