Sort by

a substance has logged 51 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Amazonian Angel

The Amazonian Angel

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Privilege

Privilege

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Great Indian Kitchen

The Great Indian Kitchen

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cousins

Cousins

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alice

Alice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Looking for Langston

Looking for Langston

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Glory

Glory

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Yeelen

Yeelen

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Maurice

Maurice

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
True Stories

True Stories

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Official Story

The Official Story

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I-Be Area

I-Be Area

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Viva

Viva

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
When the Tenth Month Comes

When the Tenth Month Comes

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
B.A.P.S.

B.A.P.S.

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Mahogany

Mahogany

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Yentl

Yentl

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Women in Revolt

Women in Revolt

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Boat People

Boat People

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Lizard

Black Lizard

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Arising from the Surface

Arising from the Surface

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Modesty Blaise

Modesty Blaise

1966
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Varietease

Varietease

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Deep End

Deep End

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry