Sort by

a substance has logged 567 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
The Four Times

The Four Times

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★½
Edit this entry  
26
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Edit this entry  
24
The Black Candle

The Black Candle

2008
×
★★½
Edit this entry  
23
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
★½
Edit this entry  
22
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
Cosy Dens

Cosy Dens

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Edit this entry  
19
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★½
Edit this entry  
15
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Edit this entry  
14
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Edit this entry  
12
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★
Edit this entry  
12
Go

Go

1999
×
★★½
Edit this entry  
11
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★
Edit this entry  
11
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★
Edit this entry  
09
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★
Edit this entry  
08
Scrooge

Scrooge

1970
×
★½
Edit this entry  
07
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★
Edit this entry  
07
Cash on Demand

Cash on Demand

1961
×
★★★★
Edit this entry  
06
Elmer Gantry

Elmer Gantry

1960
×
★★★★
Edit this entry  
06
Auntie Mame

Auntie Mame

1958
×
★½
Edit this entry  
05
We're No Angels

We're No Angels

1955
×
★★½
Edit this entry  
05
The Holly and the Ivy

The Holly and the Ivy

1952
×
★★★
Edit this entry  
04
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
Jenny Lamour

Jenny Lamour

1947
×
★★★
Edit this entry  
03
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★
Edit this entry  
03
I'll Be Seeing You

I'll Be Seeing You

1944
×
★★★
Edit this entry  
02
Christmas Holiday

Christmas Holiday

1944
×
★★★
Edit this entry  
02
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1944
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★½
Edit this entry  
30
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Heart of an Actress

Heart of an Actress

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
King Richard

King Richard

2021
×
★½
Edit this entry  
28
Phantom

Phantom

1922
×
★★★
Edit this entry  
26
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★½
Edit this entry  
24
He Who Gets Slapped

He Who Gets Slapped

1924
×
★★★★
Edit this entry  
24
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Memoria

Memoria

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Procession

Procession

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
His Wife, the Unknown

His Wife, the Unknown

1923
×
★★★½
Edit this entry