Guillaume has logged 122 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Duet for Cannibals

Duet for Cannibals

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Karate Kid

The Karate Kid

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
April Story

April Story

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sin City

Sin City

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Oh, Woe Is Me

Oh, Woe Is Me

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Elephant

Elephant

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sarah Winchester: Ghost Opera

Sarah Winchester: Ghost Opera

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Les Vampires

Les Vampires

1915
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
House

House

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tramp, Tramp, Tramp the Boys Are Marching

Tramp, Tramp, Tramp the Boys Are Marching

1926
×
Read the review Edit this entry  
15
St. Louis Blues

St. Louis Blues

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Plantation Act

A Plantation Act

1926
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Minnie the Moocher

Minnie the Moocher

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Semi-Auto Colours

Semi-Auto Colours

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Disintegration Loop 1.1

Disintegration Loop 1.1

2004
×
Read the review Edit this entry  
09
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry  
08
La Vie en Rose

La Vie en Rose

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Mad Adventures of Rabbi Jacob

The Mad Adventures of Rabbi Jacob

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The One Man Band

The One Man Band

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry