• Avatar: The Way of Water

    Avatar: The Way of Water

    ★★★

    Guys, I think James Cameron wants to fuck a whale.

    and you know what, after watching this movie maybe i do too.

  • Roald Dahl's Matilda the Musical

    Roald Dahl's Matilda the Musical

    ★★★½

    I'm ready to fight for this movie. All musicals should look like this.

  • Barbarian

    Barbarian

    ★★★★

    The delight of surprise cannot be overstated.

  • Puss in Boots: The Last Wish

    Puss in Boots: The Last Wish

    ★★★★

    I need you to listen and listen closely when I tell you this movie absolutely rips.

    A kid's movie with Death Incarnate as the main villain who signals his arrival with a whistle a la Charles Bronson's chilling harmonica theme in Once Upon A Time In The West!?! We're still talking about Puss in fucking Boots!?

    Puss-head for life over here, easily one of my favorites of the year and I say that without an ounce of shame. Goddamn that lil shrek cat did it.

  • Prey

    Prey

    ★★★★

    You ever see a Predator fight a bear?? This movie absolutely rips. An expertly crafted survival film that just so happens to star an alien. Trachtenberg continues to overdeliver.

  • RRR

    RRR

    ★★★★★

    Never before has a movie packed so much movie into a single movie. It fucks so unbelievably hard. I want a mustache.

  • Nope

    Nope

    ★★

    In gymnastics, when someone attempts a really hard move but can’t land it, you still applaud the effort. So, I'm glad Peele is out here swinging, and I don't want him to stop. But he didn't land this one.

    Part of the issue is in how he's asking the audience's mind to fill in the blanks of horror. The sky just inherently isn’t scary the way, say, the ocean is. I’ve never once looked at the clouds and felt a…

  • Elvis

    Elvis

    ★★½

    Finally! A movie about Elvis's manager!!

    Peak Baz -- the opening feels like a biopic by way of The Wachowski's Speed Racer. A brutal 2 hours and 45 minutes with moments of true directorial brilliance but not even an ounce of story.

    If "it's cool, I have black friends" were a movie. They introduce the idea of cultural appropriation almost immediately as a way to then seemingly never investigate that idea again. Oh well, the music is fun. Did I hallucinate or did they mix Backstreet Boys and Britney into Elvis songs?

    Tom Hanks makes a great 1960s Bond villain.

  • Behind the Try: A Try Guys Documentary

    Behind the Try: A Try Guys Documentary

    ★★★★★

    They should've kissed at the end. 1 star.

    EDIT: crap i hit 5 does anyone know how to fix that???

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

    When I was 12 years old I got the chance to sit in the editing bay for a day on Eternal Sunshine. It changed my life and, as luck would have it, also happens I was watching people edit the greatest fucking movie of all time.

    I was a weird kid and obsessed with movies. I knew nothing about Michel Gondry at the time (some french music video guy) and Jim Carrey doing another serious movie after The Majestic felt…

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★½

    As sweet as double football during a summer sunset. Tom Cruise is going to singlehandedly save the movies even if it means dying in the process (that 3RD ACT!!). So good you'll forget about the scientology and relentless war propaganda. All the men should've kissed at the end :(