lea has logged 291 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★
Edit this entry  
14
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Passing

Passing

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Edit this entry  
04
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
It

It

1990
×
★★★½
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★½
Edit this entry  
11
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★
Edit this entry  
11
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★
Edit this entry  
03
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★½
Edit this entry  
02
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Edit this entry  
02
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
23
Oasis: Knebworth 1996

Oasis: Knebworth 1996

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Edit this entry  
19
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Edit this entry  
18
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
18
She's All That

She's All That

1999
×
★★★
Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★
Edit this entry  
14
Je suis Karl

Je suis Karl

2021
×
★★
Read the review Edit this entry