Sort by

kong ayanami has logged 171 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Flying Leathernecks

Flying Leathernecks

1951
×
★★★½
Edit this entry  
31
Broken Embraces

Broken Embraces

2009
×
★★★½
Edit this entry  
31
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Dark Magic

Dark Magic

1939
×
★★
Edit this entry  
31
Canadian Headlines of 1950

Canadian Headlines of 1950

×
★★★½
Edit this entry  
30
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Chess Players

The Chess Players

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Canadian Headlines of 1949

Canadian Headlines of 1949

1949
×
★★★
Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Antlers

Antlers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Horse in the House

Horse in the House

1976
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Imaginarium of Doctor Parnassus

The Imaginarium of Doctor Parnassus

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Escapes

Escapes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mala Mala

Mala Mala

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Moses

Blue Moses

1962
×
★★
Edit this entry  
28
Bouquets 1-10

Bouquets 1-10

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Frantic

Frantic

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Decision at Sundown

Decision at Sundown

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Moby Dick

Moby Dick

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fate of Lee Khan

The Fate of Lee Khan

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Drums Along the Mohawk

Drums Along the Mohawk

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Yippie

Yippie

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Flames

Flames

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Tall T

The Tall T

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Reflections in a Golden Eye

Reflections in a Golden Eye

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Life of Emile Zola

The Life of Emile Zola

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Was at Home, But...

I Was at Home, But...

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Queen of Hearts

Queen of Hearts

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
When the Day Breaks

When the Day Breaks

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Paper Spiders

Paper Spiders

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dry Season

Dry Season

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Childhood of Maxim Gorky

The Childhood of Maxim Gorky

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Commissar

The Commissar

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Adoption

Adoption

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry