Sort by

4 Kongs, 3 Weeks and 2 Days has logged 172 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
El Angel

El Angel

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mister Lonely

Mister Lonely

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bubble

Bubble

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Seahorse

The Seahorse

1934
×
★★★★
Edit this entry  
30
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Salvador

Salvador

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tempest

Tempest

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Our Time

Our Time

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Struggle for Survival

The Struggle for Survival

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Process

The Process

1972
×
★★★
Edit this entry  
28
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Acera, or the Witches' Dance

Acera, or the Witches' Dance

1972
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Love Life of an Octopus

The Love Life of an Octopus

1967
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bluebeard

Bluebeard

1936
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lilith

Lilith

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lonely Are the Brave

Lonely Are the Brave

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sea Ballerinas

Sea Ballerinas

1956
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Octopus

The Octopus

1927
×
★★★★
Edit this entry  
27
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27

"..." Reel Five

1998
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Romance of Astrea and Celadon

The Romance of Astrea and Celadon

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
White on White

White on White

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Faces of November

Faces of November

1964
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Dead

The Dead

1960
×
★★½
Edit this entry  
26
Sea Urchins

Sea Urchins

1954
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Last Sunset

The Last Sunset

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stop-Loss

Stop-Loss

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Voyage to the Sky

Voyage to the Sky

1937
×
★★★★
Edit this entry  
25
Shrimp Stories

Shrimp Stories

1964
×
★★★★
Edit this entry  
25
Hyas and Stenorhynchus

Hyas and Stenorhynchus

1929
×
★★★★
Edit this entry  
24
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
Kitty Foyle

Kitty Foyle

1940
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sea Urchins

Sea Urchins

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fourth Dimension

The Fourth Dimension

1936
×
★★★½
Edit this entry  
22
Cowboy

Cowboy

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry