Sort by

kong ayanami has logged 2,332 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Zola

Zola

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Innocent

The Innocent

1976
×
★★★½
Edit this entry  
30
Consuming Spirits

Consuming Spirits

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
No. 7 Cherry Lane

No. 7 Cherry Lane

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Old Antelope Lake

Old Antelope Lake

1966
×
★★
Edit this entry  
30
Motion Painting No. 1

Motion Painting No. 1

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Big Sky

The Big Sky

1952
×
★★★½
Edit this entry  
29
Smoke

Smoke

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The King's Man

The King's Man

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Drácula

Drácula

1931
×
★★★★
Edit this entry  
28
Rocks in My Pockets

Rocks in My Pockets

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Indian Tomb

The Indian Tomb

1959
×
★★★★
Edit this entry  
27
Trouble in Mind

Trouble in Mind

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tremors

Tremors

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
August 32nd on Earth

August 32nd on Earth

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Tiger of Eschnapur

The Tiger of Eschnapur

1959
×
★★★★
Edit this entry  
26
Man on a Swing

Man on a Swing

1974
×
★★★
Edit this entry  
26
Panorama of Galveston Power House

Panorama of Galveston Power House

1900
×
★★★
Edit this entry  
25
Faust

Faust

1994
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
25
My Sister’s Good Fortune

My Sister’s Good Fortune

1995
×
★★★½
Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Insects' Christmas

The Insects' Christmas

1913
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Junky's Christmas

The Junky's Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★★
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Doors

The Doors

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
Film 20

Film 20

1925
×
★★½
Edit this entry  
24
Film 19

Film 19

1925
×
★★½
Edit this entry  
24
Living in a Reversed World

Living in a Reversed World

1958
×
★★½
Edit this entry  
23
Bhuvan Shome

Bhuvan Shome

1969
×
★★★½
Edit this entry  
23
Beautiful Girls

Beautiful Girls

1996
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Tale of Two Cities

A Tale of Two Cities

1935
×
★★
Edit this entry  
23
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★
Edit this entry  
23
Christmas, Again

Christmas, Again

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
June Turmoil

June Turmoil

1969
×
★★½
Edit this entry  
22
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★
Edit this entry  
22
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
22
10 Rillington Place

10 Rillington Place

1971
×
★★★½
Edit this entry  
22
Film 17

Film 17

1927
×
★★½
Edit this entry  
22
Film 18

Film 18

1926
×
★★½
Edit this entry  
22
Film 16

Film 16

1927
×
★★½
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Little Soldier

The Little Soldier

1947
×
★★★★
Edit this entry  
22
Film 23

Film 23

1927
×
★★½
Edit this entry  
21
The King of Pigs

The King of Pigs

2011
×
★★★½
Edit this entry