Sort by

Corey has logged 724 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Children

The Children

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scarecrows

Scarecrows

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Stylist

The Stylist

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The House

The House

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
A White Dress for Marialé

A White Dress for Marialé

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Christmas Cruelty

Christmas Cruelty

2013
×
Read the review Edit this entry  
24
P2

P2

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Snowman

The Snowman

1982
×
Read the review Edit this entry  
23
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Read the review Edit this entry  
22
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Girl and the Spider

The Girl and the Spider

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wasp

Wasp

2003
×
Read the review Edit this entry  
21
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eternals

Eternals

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fascination

Fascination

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Evil Ed

Evil Ed

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Toxic Avenger Part III: The Last Temptation of Toxie

The Toxic Avenger Part III: The Last Temptation of Toxie

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Go

Go

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Gate

The Gate

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Brother from Another Planet

The Brother from Another Planet

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Incredible Melting Man

The Incredible Melting Man

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry