Sort by

Corey has logged 96 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Two Evil Eyes

Two Evil Eyes

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Images

Images

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Demons 2

Demons 2

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Tremors 2: Aftershocks

Tremors 2: Aftershocks

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gamera 3: Revenge of Iris

Gamera 3: Revenge of Iris

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zombie 3

Zombie 3

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Medium

The Medium

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Penda's Fen

Penda's Fen

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Viy

Viy

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cursed

Cursed

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Trauma

Trauma

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Phantasm II

Phantasm II

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ænigma

Ænigma

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Climax

Climax

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
Read the review Edit this entry