Sort by

Corey has logged 971 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Read the review Edit this entry  
29
My Heart Can't Beat Unless You Tell It To

My Heart Can't Beat Unless You Tell It To

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
27
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Read the review Edit this entry  
27
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It's a SpongeBob Christmas!

It's a SpongeBob Christmas!

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Deadly Friend

Deadly Friend

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hush

Hush

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Read the review Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jack Frost 2: The Revenge of the Mutant Killer Snowman

Jack Frost 2: The Revenge of the Mutant Killer Snowman

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Creature

Creature

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Song at Midnight

Song at Midnight

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Killing

Killing

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Treevenge

Treevenge

2008
×
Read the review Edit this entry  
16
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry