Sort by

Kobus has logged 317 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beauty

Beauty

2011
×
Read the review Edit this entry  
14
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
Read the review Edit this entry  
29
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nimic

Nimic

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Johnny is not Dead

Johnny is not Dead

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry