Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Censor

Censor

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Belle

Belle

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Land of Blue Lakes

The Land of Blue Lakes

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Supernova

Supernova

2000
×
Read the review Edit this entry  
01
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
Read the review Edit this entry  
31
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Read the review Edit this entry  
23
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nutcracker

The Nutcracker

1993
×
Read the review Edit this entry  
16
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Holiday

The Holiday

2006
×
Read the review Edit this entry  
08
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Maid in Manhattan

Maid in Manhattan

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Pie 2

American Pie 2

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
American Pie

American Pie

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry