• The Night Porter

    ★★★★

  • The Third Man

    ★★★★★

  • The Ox-Bow Incident

    ★★★★★

  • The Brazilwood Man

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Rise of the Planet of the Apes

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Busting

    ★★★★

  • Love Affair

    ★★★★

  • Straight Time

    ★★★★

  • Meeting the Man: James Baldwin in Paris

    ★★★★★

  • Squid Game

    ★★★★

  • A Gente Acaba Aqui

    ★★★★★

  • The Kid

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • The Velvet Underground

    ★★★★½

  • Old

    ★★★★

  • Matewan

    ★★★★★