• Duel

    ★★★★★

  • Duck, You Sucker

    ★★★★★

  • Wake in Fright

    ★★★★★

  • Two-Lane Blacktop

    ★★★★★

  • McCabe & Mrs. Miller

    ★★★★★

  • How Tasty Was My Little Frenchman

    ★★★★★

  • Taking Off

    ★★★★★

  • Meeting the Man: James Baldwin in Paris

    ★★★★★

  • The Beguiled

    ★★★★★

  • The Ear

    ★★★★★

  • if....

    ★★★★★

  • Theorem

    ★★★★★

  • PlayTime

    ★★★★★

  • Marketa Lazarová

  • Quatermass and the Pit

    ★★★★★

  • The Priest and the Girl

    ★★★★★

  • The Hour and Turn of Augusto Matraga

    ★★★★★

  • At Midnight I'll Take Your Soul

    ★★★★★

  • Marnie

    ★★★★★

  • The Servant

    ★★★★★

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★★

  • Antoine and Colette

    ★★★★★

  • La Jetée

    ★★★★★

  • One-Eyed Jacks

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • Imitation of Life

    ★★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★★

  • Les Mistons

    ★★★★★

  • The Wrong Man

    ★★★★★

  • Bigger Than Life

    ★★★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • The Hitch-Hiker

    ★★★★★

  • Cry Danger

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★★

  • Rebecca

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Love Affair

    ★★★★

  • The Kid

    ★★★★★