Sort by

Kingsley has logged 178 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mystify: Michael Hutchence

Mystify: Michael Hutchence

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
26
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dolly Parton: Here I Am

Dolly Parton: Here I Am

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
No.10

No.10

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Story of Film: An Odyssey

The Story of Film: An Odyssey

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Memory: The Origins of Alien

Memory: The Origins of Alien

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Milford Graves Full Mantis

Milford Graves Full Mantis

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Deadwood: The Movie

Deadwood: The Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
The Galaxy Britain Built: The British Force Behind Star Wars

The Galaxy Britain Built: The British Force Behind Star Wars

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Conny Plank: The Potential of Noise

Conny Plank: The Potential of Noise

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Crystal Fairy & the Magical Cactus

Crystal Fairy & the Magical Cactus

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
GUO4

GUO4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Dog Called Money

A Dog Called Money

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Blue Note Records: Beyond the Notes

Blue Note Records: Beyond the Notes

2018
×
★★
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hinterlands

Hinterlands

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Posture

Good Posture

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
A Girl in the River: The Price of Forgiveness

A Girl in the River: The Price of Forgiveness

2015
×
Edit this entry  
14
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Make Up

Make Up

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black '47

Black '47

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Western Stars

Western Stars

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Fear of God: 25 Years of The Exorcist

The Fear of God: 25 Years of The Exorcist

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
System Crasher

System Crasher

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Bomb

The Bomb

2016
×
★★
Edit this entry  
27
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Fight

The Fight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★
Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Mustang

The Mustang

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dreams in the Witch House

Dreams in the Witch House

2005
×
Read the review Edit this entry