Sort by

Kristhian has logged 34 entries for films during July 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Double

The Double

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★½
Edit this entry  
25
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shoulder Arms

Shoulder Arms

1918
×
★★★½
Edit this entry  
23
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Upside of Anger

The Upside of Anger

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★
Edit this entry  
18
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★½
Edit this entry  
16
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Edit this entry  
09
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Austenland

Austenland

2013
×
★★
Edit this entry  
06
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Edit this entry  
05
The History Boys

The History Boys

2006
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
½
Edit this entry