Sort by

Kristhian has logged 319 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
Edit this entry  
21
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Diplomacy

Diplomacy

2014
×
★★
Edit this entry  
15
Beyond the Lights

Beyond the Lights

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Edit this entry  
15
Roma

Roma

1972
×
★★★½
Edit this entry  
14
Love Is Strange

Love Is Strange

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
Edit this entry  
12
Selena

Selena

1997
×
★★
Edit this entry  
11
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Grand Seduction

The Grand Seduction

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jealousy

Jealousy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Snails in the Rain

Snails in the Rain

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Wetlands

Wetlands

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Rover

The Rover

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Veronica Mars

Veronica Mars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Times of Harvey Milk

The Times of Harvey Milk

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry