Sort by

kmarus has logged 664 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Fear

Fear

1954
×
★★½
Edit this entry  
29
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★½
Edit this entry  
28
Out of Time

Out of Time

2003
×
★★½
Edit this entry  
28
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Spoilers

The Spoilers

1942
×
★★★½
Edit this entry  
27
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★
Edit this entry  
18
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
17
Kate Bush: Christmas TV Special

Kate Bush: Christmas TV Special

1979
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Witness

Witness

1985
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Narrow Margin

The Narrow Margin

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Cruel Gun Story

Cruel Gun Story

1964
×
★★½
Edit this entry  
11
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
08
All Night Long

All Night Long

1962
×
★★★★
Edit this entry  
06
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Unsuspected

The Unsuspected

1947
×
★★★★
Edit this entry  
04
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Born to Kill

Born to Kill

1947
×
★★★★
Edit this entry  
29
Deadline at Dawn

Deadline at Dawn

1946
×
★★
Edit this entry  
28
Tight Spot

Tight Spot

1955
×
★★★★
Edit this entry  
27
Torchy Blane in Chinatown

Torchy Blane in Chinatown

1939
×
★★★½
Edit this entry  
26
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★½
Edit this entry  
20
Jagged

Jagged

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
The Strange Affair of Uncle Harry

The Strange Affair of Uncle Harry

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
19
King Richard

King Richard

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★★
Edit this entry  
15
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Great Flamarion

The Great Flamarion

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Edit this entry  
13
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★½
Edit this entry