Sort by

kmarus has logged 44 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Manpower

Manpower

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Howards End

Howards End

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Traffik

Traffik

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Cry Danger

Cry Danger

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Night Nurse

Night Nurse

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Magician

The Magician

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Sea Wolf

The Sea Wolf

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Flamingo Road

Flamingo Road

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hell Night

Hell Night

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rampage

Rampage

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Violet & Daisy

Violet & Daisy

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Two Mrs. Carrolls

The Two Mrs. Carrolls

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Andre the Giant

Andre the Giant

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Beirut

Beirut

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chappaquiddick

Chappaquiddick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paterno

Paterno

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Front Page Woman

Front Page Woman

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kid Galahad

Kid Galahad

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Weird Science

Weird Science

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
Read the review Edit this entry  
03
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Read the review Edit this entry  
03
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Sorry, Wrong Number

Sorry, Wrong Number

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry