Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
KMahon37

KMahon37

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for KMahon37
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • KMahon37’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Last Picture Show

    The Last Picture Show 1971

    ★★★★★ Watched by KMahon37 26 Oct 2021

    A deeply realized world with lived in and heartbreaking characters in every house.

  • Peeping Tom

    Peeping Tom 1960

    ★★★★★ Watched by KMahon37 25 Oct 2021

    The best horror film I've seen in a while, same year as my favorite 'Psycho', and even more controversial at the time as it was banned within five days.

  • The Long Goodbye

    The Long Goodbye 1973

    ★★★★½ Watched by KMahon37 19 Oct 2021

    I want to watch Elliott Gould play Phillip Marlowe for a hundred hours.

  • Old

    Old 2021

    ★★★★ Watched by KMahon37 03 Oct 2021

    Yes the dialogue is clunky as hell but who cares it's a fucking beach that makes you older!

  • The Empty Man

    The Empty Man 2020

    ★★½ Watched by KMahon37 10 Aug 2021

    One of those endings that ruins the whole movie.

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad 2021

    ★★★★½ Watched by KMahon37 08 Aug 2021

    My favorite DC movie since the Dark Knight, weird, hilarious, and just fucking different for a change. Loved it.

  • Shiva Baby

    Shiva Baby 2020

    ★★★★½ Watched by KMahon37 21 Jun 2021

    This is like a feminine Uncut Gems and had me sweating every minute.

  • The Father

    The Father 2020

    ★★★★½ Watched by KMahon37 02 Apr 2021

    Impeccably composed and more frightening than any horror movie.

  • I Care a Lot

    I Care a Lot 2020

    ★½ Watched by KMahon37 16 Mar 2021

    A promising premise that got so unbelievably and frustratingly botched.

  • WandaVision

    WandaVision 2021

    ★★★★½ Watched by KMahon37 05 Mar 2021

    I quite like Marvel movies but this was better than all but about two or three of em.

  • Arctic

    Arctic 2018

    ★★★½ Watched by KMahon37 12 Feb 2021

    Castaway but snow.

  • Tenet

    Tenet 2020

    ★★★½ Watched by KMahon37 07 Feb 2021

    This movie fuckin silly

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • …
  • 18
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.