KMahon37 has written 48 reviews for films during 2022.

  • RRR

    RRR

    ★★★★

    This is like one of those immersive amusement park movie rides but with more blood and dancing.

  • Women Talking

    Women Talking

    ★★★★½

    Claire Foy steals the show amidst an impeccable cast.

  • Glass Onion

    Glass Onion

    ★★★★

    A whole lot of fun but can't compete with the first, which is albeit a perfect movie.

  • TÁR

    TÁR

    ★★★★★

    Cate Blanchett is better than everybody.

  • if....

    if....

    ★★★★½

    Dead Poets Society meets A Clockwork Orange

  • The Burning

    The Burning

    ★½

    Possibly the least original film I've ever seen BUT it was the film debut of Holly Hunter, Fisher Stevens, AND Jason Alexander (this was supposed to be the summer of George!)

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★★

    This must've been mind-blowing in 1933 because the effects are still pretty damn cool today.

  • Catherine Called Birdy

    Catherine Called Birdy

    ★★★★

    A thoroughly charming and heart-warming tale.

  • Dressed to Kill

    Dressed to Kill

    ★★★

    De Palma loves him some shower scenes

  • Deadstream

    Deadstream

    ★★★★

    A modern Evil Dead 2

  • An American Werewolf in London

    An American Werewolf in London

    ★★★★

    Phenomenal practical effects

  • Dual

    Dual

    ★★★

    Lanthimos wannabe