KMahon37 has written 44 reviews for films during 2020.

  • Wolfwalkers

    Wolfwalkers

    ★★★★½

    Stunningly beautiful hand-drawn animation, I can't get it out of my head.

  • Soul

    Soul

    ★★★★

    It doesn't reach the same level of subtly brilliant insight as Inside Out but I love that Pixar is tackling literally the biggest questions of life.

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★★

    I think the harsh criticism is a bit much, maybe because no one can watch it on the big screen or people have forgotten what all superhero movies are like, but I thought it had more heart than most DC movies and a stirring third act.

  • My Man Godfrey

    My Man Godfrey

    ★★★★★

    I dare you to not love this movie.

  • Gaslight

    Gaslight

    ★★★★★

    The origin of "gaslighting" and the creation of one of the most diabolical villains I've seen in some time.

  • Mutiny on the Bounty

    Mutiny on the Bounty

    ★★★★★

    Truly a classic on the failure and corrosiveness of Machiavellian leadership.

  • The Kid Detective

    The Kid Detective

    ★★★★

    These movies are difficult to make work and this one is surprisingly impressive.

  • Uncle Frank

    Uncle Frank

    ★★½

    There is literally nothing new in this movie.

  • Now, Voyager

    Now, Voyager

    ★★★★½

    "Don't let's ask for the moon, we have the stars."

  • Plus One

    Plus One

    ★★★½

    Maya Erskine is a national treasure and Jack Quaid continues to be one hell of a boring actor.

  • Shithouse

    Shithouse

    ★★★★★

    Fuck this Cooper Raiff dude for writing, directing, and staring in my favorite movie of the year at the age of 22. (And fuck him again for calling it Shithouse)

  • The Swerve

    The Swerve

    ★★★★½

    One of the heaviest films I've ever seen and an impeccable portrayal of the slow descent of mental illness.