KMahon37 has written 23 reviews for films during 2019.

  • High Life

    High Life

    ★★★½

    If you're into fucked up movies with beautiful imagery, jump on in.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

    All the director and story direction drama aside, it was honestly just plain boring and unremarkable.

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★½

    Wunderkind Greta Gerwig pulls off a perfect adaptation, modernizing and personalizing just enough to make a new work of art out of Alcott's groundbreaking novel.

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★★

    The most entertaining movie of the year, I will judge you without reservation if you do not like this.

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★★

    A tragically accurate and brilliantly told story about the difficulty of joining your life with another and the trauma when it has to be torn apart.

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★

    While Taika has shown he can deftly handle "cute but bleak," he leans a bit too far into cute here despite taking on the bleakest of subject matter.

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

    It felt more like two extra episodes than a traditionally structured film but I'm not complaining, I want more more more.

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★★

    Not quite as many laughs as Superbad but it has more compassion, is better directed, and has a shit-hot soundtrack.

  • About Time

    About Time

    ★★★★★

    Fuck you I'm going to keep loving this movie.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★½

    I've never felt such rousing communal enthusiasm and excitement in a movie theater before, a one-of-a-kind experience.

  • Shazam!

    Shazam!

    ★★★½

    Comedy worked, drama didn't.

  • Us

    Us

    ★★★★½

    In 20 years the internet will be filled with “Top 10” lists of Jordan Peele’s filmography and they’re all going to be different because I have a feeling this dude is gonna be as consistently brilliant as PT Anderson.