KMahon37 has written 63 reviews for films during 2017.

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

    A slow meandering second act holds it back from perfection but that's quickly forgotten when you enter the pants-wettingly exciting hour-long climax.

  • The Post

    The Post

    ★★★½

    "The press was to serve the governed, not the governors." Fuck you, Trump.

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name

    ★★★★★

    It's as good as they all say, and contains the best 'dad speech' in film history.

  • War for the Planet of the Apes

    War for the Planet of the Apes

    ★★★★

    An underrated trilogy with a very satisfying and throughly entertaining finale.

  • Last Flag Flying

    Last Flag Flying

    ★★★½

    The first Linklater film during which I couldn't sense his presence as an auteur, but enjoyed nonetheless.

  • Downsizing

    Downsizing

    ★★★½

    Honey, I Shrunk The Kids as written by Thomas Malthus.

  • A Ghost Story

    A Ghost Story

    ★★★★½

    It requires patience and an attentive audience but if you're won over by the magic realism of the film it becomes a beautifully rendered meditative poem that will undoubtedly make you ruminate on life's greatest mystery.

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

    A profane and darkly hilarious tale about anger and empathy helmed by McDormand in her best performance since Fargo and firmly establishes Martin McDonagh as my favorite working screenwriter.

  • The Florida Project

    The Florida Project

    ★★★★★

    Perfectly captures the aimless delight of early childhood that can thrive, for better or worse, in the trenches of poverty and neglect.

  • Thor: The Dark World

    Thor: The Dark World

    ★★★

    The rare, if not singular, franchise that seems to improve with each installment, bring it on Taika!

  • Good Time

    Good Time

    ★★★★★

    Robert Pattinson has officially transformed into a top tier actor in this uncompromising gritty sprint of a film.

  • Happy Death Day

    Happy Death Day

    ★★★

    Surprisingly decent.