Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Relic

Relic

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★
Edit this entry  
21
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★½
Edit this entry  
19
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★½
Edit this entry  
16
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★
Edit this entry  
15
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★½
Edit this entry  
14
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★★
Edit this entry  
13
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★
Edit this entry  
11
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★★
Edit this entry  
11
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
10
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★★
Edit this entry  
08
Scaramouche

Scaramouche

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★
Edit this entry  
04
The Last Voyage of the Demeter

The Last Voyage of the Demeter

2023
×
★½
Edit this entry  
03
Duel

Duel

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
03
One False Move

One False Move

1991
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★½
Edit this entry  
02
The High Sign

The High Sign

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Paleface

The Paleface

1922
×
★★½
Edit this entry  
01
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★½
Edit this entry  
31
I Want You Back

I Want You Back

2022
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Young Victoria

The Young Victoria

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Edit this entry  
19
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★
Edit this entry  
18
War of the Buttons

War of the Buttons

1994
×
★★★
Edit this entry  
18
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Captain Blood

Captain Blood

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Painkiller

Painkiller

2023
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ran

Ran

1985
×
★★★½
Edit this entry  
12
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
09
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Magdalene Sisters

The Magdalene Sisters

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Julius Caesar

Julius Caesar

1953
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Sanctuary

Sanctuary

2022
×
★★★½
Edit this entry