Sort by

Klep has logged 178 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Empty Bed

Empty Bed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tower

Tower

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kung Fu Panda: Secrets of the Furious Five

Kung Fu Panda: Secrets of the Furious Five

2008
×
★★★½
Edit this entry  
30
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry