Sort by

KJKnow has logged 40 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shield for Murder

Shield for Murder

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Human Desire

Human Desire

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
36 Hours

36 Hours

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Flanagan Boy

The Flanagan Boy

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
99 River Street

99 River Street

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Stolen Face

Stolen Face

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scandal Sheet

Scandal Sheet

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dead Men Don't Wear Plaid

Dead Men Don't Wear Plaid

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Side Street

Side Street

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Act of Violence

Act of Violence

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Night Has a Thousand Eyes

Night Has a Thousand Eyes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Framed

Framed

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Johnny O'Clock

Johnny O'Clock

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Chase

The Chase

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hoodlum

The Hoodlum

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Night Editor

Night Editor

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Strike

Strike

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hysteria

Hysteria

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry