Sort by

Waqar has logged 212 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sword of the Stranger

Sword of the Stranger

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Day After

The Day After

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Attack on Titan: Chronicle

Attack on Titan: Chronicle

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Patlabor 2: The Movie

Patlabor 2: The Movie

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Puparia

Puparia

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
An Actor's Revenge

An Actor's Revenge

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The New World

The New World

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Secrets of the Saqqara Tomb

Secrets of the Saqqara Tomb

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Boiling Point

Boiling Point

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Beyond Outrage

Beyond Outrage

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Storytelling

Storytelling

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Outrage

Outrage

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Overlord

Overlord

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rocks

Rocks

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Third Murder

The Third Murder

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love Letter

Love Letter

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Long Excuse

The Long Excuse

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry