Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Muppets from Space

Muppets from Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Space Cowboys

Space Cowboys

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Poseidon

Poseidon

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Boy

The Boy

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Final Fantasy: The Spirits Within

Final Fantasy: The Spirits Within

2001
×
Read the review Edit this entry  
12
Final Fantasy XIV: Dad of Light

Final Fantasy XIV: Dad of Light

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pokémon the Movie: Secrets of the Jungle

Pokémon the Movie: Secrets of the Jungle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wishmaster

Wishmaster

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Uninvited

The Uninvited

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Francis Bacon: A Brush with Violence

Francis Bacon: A Brush with Violence

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry