Sort by

Alec has logged 26 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Wounds

Wounds

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ticks

Ticks

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Closer

Closer

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Overlord

Overlord

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★
Edit this entry  
13
David Batra: Elephant in The Room

David Batra: Elephant in The Room

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Love Wedding Repeat

Love Wedding Repeat

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
Read the review Edit this entry  
11
Mister Lonely

Mister Lonely

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Death and Transfiguration

Death and Transfiguration

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Judy

Judy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry