Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★
Edit this entry  
12
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Mass

Mass

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Made You Look: A True Story About Fake Art

Made You Look: A True Story About Fake Art

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★
Edit this entry  
09
Dominion

Dominion

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
26
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
½
Edit this entry  
25
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
[Cherry Vine]

[Cherry Vine]

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
Read the review Edit this entry  
17
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★½
Edit this entry  
13
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Burning

The Burning

1981
×
★★★
Edit this entry  
18
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Edit this entry  
13
Disturbing Behavior

Disturbing Behavior

1998
×
★★½
Edit this entry  
13
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
House

House

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

2021
×
★½
Edit this entry  
13
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Supernova

Supernova

2020
×
★★★½
Edit this entry