Sort by

RAED has logged 78 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
We Loved Each Other So Much

We Loved Each Other So Much

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shame

Shame

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shirin

Shirin

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lizard

The Lizard

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Belly Dancer and the Politician

The Belly Dancer and the Politician

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Circle

The Circle

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The White Balloon

The White Balloon

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Taxi

Taxi

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Balance

Balance

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
El Angel

El Angel

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Professor and the Madman

The Professor and the Madman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
14
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kiss Me Not

Kiss Me Not

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Aziza

Aziza

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry