charlie has logged 114 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
Edit this entry  
30
The Avengers

The Avengers

2012
×
Read the review Edit this entry  
30
Iron Man

Iron Man

2008
×
Read the review Edit this entry  
30
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
25
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
Edit this entry  
14
Nicole Byer: BBW (Big Beautiful Weirdo)

Nicole Byer: BBW (Big Beautiful Weirdo)

2021
×
Edit this entry  
14
Hercules

Hercules

1997
×
Edit this entry  
27
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Scream 2

Scream 2

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
09
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
Edit this entry  
01
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Edit this entry  
30
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
Edit this entry  
25
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
Shrek

Shrek

2001
×
Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
She's All That

She's All That

1999
×
Read the review Edit this entry  
01
He's All That

He's All That

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Free Guy

Free Guy

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Fungi

Fantastic Fungi

2019
×
Edit this entry  
22
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
Edit this entry  
22
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Juno

Juno

2007
×
Edit this entry