• Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★½

    this was sooooooo fucking good aaaahhh!!!!! just really really wonderfully made in every way

  • Taylor Swift City of Lover Concert

    Taylor Swift City of Lover Concert

    ★★★★½

    yeah this performance of cornelia street ruined my life 😁👍🏻 can't talk about it!!!

  • Miss Americana

    Miss Americana

    ★★★★½

    sometimes I just need to see benjamin taking his tiny steps all over the piano and suddenly I'm cured of all that ails me

  • To All the Boys: Always and Forever

    To All the Boys: Always and Forever

    ★★★

    cute as always!!!! peter + lara jean 4ever 🥺 and this trilogy truly had some of the best soundtracks too WHEW

  • I Care a Lot

    I Care a Lot

    ★★★½

    yeah this shit was wild and iirc there was a lot of discourse surrounding it when it first came out (I think regarding marla's actions and whether or not we should root for her??) but the beautiful thing about not logging any of the films you've watched for a year and a half is that when you finally get around to doing it, you tend to forget a lot about them!!! anyways rosamund pike continues to serve cunt on a…

  • Judas and the Black Messiah

    Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

    this was extremely good!!! so many incredible performances but I'm particularly glad daniel got the oscar for his role here bc he absolutely deserved it....and as a former skins stan his win made me so emotional LOL 😭

  • Nine to Five

    Nine to Five

    ★★★★

    oh to get high with dolly parton lily tomlin and jane fonda....dream blunt rotation

  • Framing Britney Spears

    Framing Britney Spears

    ★★★★

    I don't have much to say that hasn't already been said, especially since I'm writing this a year and a half after its release and SO much has happened with this case since lol, but with that being said, I'd like to think that this film helped in some way with the outcome of britney's conservatorship!! also I'd absolutely love to see more docs with this angle that are focused on redeeming unfairly maligned female celebrities bc as long as we continue to let this kind of treatment happen, I think it's a topic worth revisiting over and over again

  • The Perks of Being a Wallflower

    The Perks of Being a Wallflower

    ★★★

    the way I made my mom drive me and my best friend to a movie theater half an hour away the weekend this premiered bc I made loving this book—and subsequently this movie—one of my main personality traits in high school....just smile politely y'all we're witnessing mental illness. but no honestly and truly this film was a cultural reset...if you weren't on tumblr when this came out mind your fucking business

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie

    ★½

    this movie was so bad LOL I wish zendaya was the beautiful muse of literally any other filmmaker instead of sam levinson's egotistical ass. preferably a woman! wouldn't that be lovely! anyways the scene where malcolm is getting upset reading the LA times review that is VERY obviously representative of the justifiably negative review of assassination nation published in the LA times was so funny to me that it made me go and revisit that review. and she was so right!!! katie walsh you will always be famous!!!! in summation....amazing acting, pretty good cinematography, HORRIBLE writing

  • Howl's Moving Castle

    Howl's Moving Castle

    ★★★★

    oh I really liked this!!! I didn't grow up watching miyazaki films (but I really wish I had) so this was a lovely introduction to them. definitely need to watch the rest of his filmography bc I'm sure I'll love those too!! but yeah this was cute and howl is....ngl kinda sexy!

  • Freaky Friday

    Freaky Friday

    ★★★

    pink slip one of the greatest bands of the 2000s methinks....also when I was 7 I wanted nothing more than to look exactly like lindsay lohan in this film, and now that I am 26 I still want nothing more than to look exactly like lindsay lohan in this film