Sort by

Kait has logged 84 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
LolliLove

LolliLove

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Vacation 2: Cousin Eddie's Island Adventure

Christmas Vacation 2: Cousin Eddie's Island Adventure

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Case of: JonBenét Ramsey

The Case of: JonBenét Ramsey

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
mother!

mother!

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Up

Up

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Almost Adults

Almost Adults

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Incredible Jessica James

The Incredible Jessica James

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
XX

XX

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Witness

The Witness

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dirty Dancing

Dirty Dancing

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Who Took Johnny

Who Took Johnny

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry