• Sweet & Sour

    ★★★½

  • Yes Day

    ★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★½

  • Space Sweepers

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Kalel, 15

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • The Platform

    ★★★

  • Rocks

    ★★★

  • Indak

    ★½

  • Where We Belong

    ★★★

  • Rim of the World

    ★★

  • Yellow Rose

    ★★★½

  • The Perfect Date

    ★½

  • Us

    ★★★½

  • House of Hummingbird

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Level 16

    ★★½

  • Black Mirror: Crocodile

    ★★★

  • Black Mirror: USS Callister

    ★★★½

  • Coco

    ★★★★½

  • Black Mirror: Shut Up and Dance

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • A Bride for Rip Van Winkle

    ★★★★★

  • Spirits' Homecoming

    ★★★★

  • Closet Monster

    ★★★½

  • Tangerine

    ★★★

  • Interstellar

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Boyhood

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • Her

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • I Saw the Devil

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★½

  • Blue Valentine

    ★★★★½

  • Mother

    ★★★★

  • Mamma Mia!

    ★★★★½

  • WALL·E

    ★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★

  • Nobody Knows

    ★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★

  • Life Is Beautiful

    ★★★★½

  • Fallen Angels

    ★★★★½

  • The Usual Suspects

    ★★½