Sort by

Kimball has logged 244 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Secondhand Lions

Secondhand Lions

2003
×
★★★★
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Edit this entry  
24
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Soul

Soul

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Onward

Onward

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Edit this entry  
05
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Breaking News in Yuba County

Breaking News in Yuba County

2021
×
★½
Edit this entry  
29
F9

F9

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★½
Edit this entry  
16
The Underground Railroad

The Underground Railroad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tremors

Tremors

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★
Read the review Edit this entry