Zay has written 19 reviews for films rated ★★★½ .

  • Once in a Summer

    Once in a Summer

    ★★★½

    ''The game of love I played with arrogance and pride

    And every flame I lit too quickly, quickly died

    The friends I made all seemed somehow to drift away

    And only I am left on stage to end the play''

  • The Truth Shall Not Sink with Sewol

    The Truth Shall Not Sink with Sewol

    ★★★½

    Flowers and hopes that could never bloom.
    youtu.be/V3aw3mN9ocE

  • My Sassy Girl

    My Sassy Girl

    ★★★½

    For memory : our first girls-movie night.
    Haven't laughed this crazy in a long time.
    I ate too much,
    Talked too much,
    Laughed too much,
    And will sleep too much.
    Sometimes too much is good :)

  • Swing Kids

    Swing Kids

    ★★★½

    لك.. سأغني أغنياتي
    يجب أن تنبثق تلك الريح والموجة
    سأقفزُ عالياً في الرقصة
    وعلى الريح والموجة أن تبكيا
    Fuck Ideology
    ...................................
    الأغنية التي ظهرت في أول رقصة كنت قد استمعت إليها قبل ساعتين من مشاهدة الفيلم دون علمي بوجودها في الفيلم ، صدفة غريبة ولطيفة في نفس الوقت :)
    youtu.be/XucMxw1Bu5s

  • The Dissident

    The Dissident

    ★★★½

    Jamal used to say ''say it and walk away'',
    definitely he did say it well and walked away.

  • The Classic

    The Classic

    ★★★½

    ''To you, I hope that I will become
    A perfect piece of memory like a sunset
    And will remain without regrets like a picture,
    That reminds you of our precious green days.

    To me, you became the one ray of sunshine
    That lit up my lonely hours gone by
    And became the promise of eternity
    That glitters like a jewel upon your small white palm.''

    Me to you, you to me ♡
    youtu.be/5ysdHjaeGGU

  • Porco Rosso

    Porco Rosso

    ★★★½

    هذا الفيلم لا يتكلم عن ماركو الطيار او بوركو روسو الضفدع فيما بعد.. قطعًا لا.. هذا الفيلم يتحدث عن ميازاكي.
    بدأ ولع مايازاكي بالطائرات منذ الصغر ثم تحول هذا الولع إلى شغف يملئ ثنيات افلامه بتفاصيل جميلة.
    إذا ما ركزنا بأفلام مايازاكي فسنجد في معظمها تجسيد لآلة طائرة. الجدير بالذكر إن غيبلي هو إسم إحدى الطائرات الإيطالية التي شاركت في الحرب العالمية الثانية.
    ها قد إنتهينا من الميزة الأولى لأفلام ميازاكي، اما الميزة الثانية فلا تخفى على كائن من كان وهي البطولة النسائية في أفلامه ♡

    أفلام مايازاكي كانت وستظل شعلة رفض متّقدة في وجه الحروب وما يلي تلك الحروب من فقدان وقصص حزينة.

  • Love Above Pyramid's Plateau

    Love Above Pyramid's Plateau

    ★★★½

    الخيال مش هيكلفنا حاجة، الواقع بقى صعب نعيشه..

  • Love on the fridge

    Love on the fridge

    ★★★½

    الشجرة السرحة الحلوة يقطعوها ويعملوها مارينه..
    والعوجة تنساب تعيش حياتها..
    يعني مصلحة الحكاية..

  • That Sugar Film

    That Sugar Film

    ★★★½

    وثائقي بعنوان : لقد تم خداعنا ! الدهون ليست العدو الأول للجسم بل السكر.

    Flashbacks from 2nd Grade Biochemistry :
    جزيئة السكر الواحدة تتكون من نوعين من السكريات، الكلوكوز والفركتوز. الكلوكوز المادة الخام لعمل الخلايا والجسم بشكل عام أما الفركتوز فإن أجسام الكائنات الحية لم تطور بعد ميكانيكية الاستفادة منه لذلك يتم تصنيفه في الكبد على أنه جسم غريب ومجهول ويخزن بهيئة دهون.
    الجدير بالذكر أن تناول السكريات يحفز إفراز هرمون الأنسولين وإفراز الأنسولين بدوره يمنع عملية هضم الدهون، ولك…

  • Alma

    Alma

    ★★★½

    Listen to your Mama kids.
    youtu.be/irbFBgI0jhM

  • Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    ★★★½

    Finishing Mulholand Drive makes remember (Memoir of a murder 2017), l think they have kind of the same idea?
    They are both talking about the main character's illusions :)