Sort by

Killian has logged 401 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spree

Spree

2020
×
★★½
Edit this entry  
31
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I See You

I See You

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
His House

His House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Edit this entry  
31
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry