Sort by

Vitória has logged 56 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
13th

13th

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
The Uninvited

The Uninvited

2009
×
Edit this entry  
19
Hush

Hush

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Divines

Divines

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Elle

Elle

2016
×
★★½
Edit this entry  
12
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
06
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
Edit this entry  
04
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★
Edit this entry  
01
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Laggies

Laggies

2014
×
★★
Edit this entry  
25
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
17
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★½
Edit this entry  
09
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Purge

The Purge

2013
×
★★
Edit this entry  
22
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sky Ladder: The Art of Cai Guo-Qiang

Sky Ladder: The Art of Cai Guo-Qiang

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Super 8

Super 8

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★
Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Others

The Others

2001
×
★★★
Edit this entry  
08
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★½
Edit this entry  
05
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Steak (R)évolution

Steak (R)évolution

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
Edit this entry  
24
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry