Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Crash

Crash

1996
×
Read the review Edit this entry  
21
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
Read the review Edit this entry  
26
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Silent Running

Silent Running

1972
×
Read the review Edit this entry  
09
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
Read the review Edit this entry  
09
Elephant

Elephant

2003
×
Read the review Edit this entry  
25
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
Read the review Edit this entry  
25
Lost in America

Lost in America

1985
×
Edit this entry  
25
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
Edit this entry  
25
Tampopo

Tampopo

1985
×
Edit this entry  
16
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Pope of Greenwich Village

The Pope of Greenwich Village

1984
×
Read the review Edit this entry  
15
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
Read the review Edit this entry  
29
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
Edit this entry  
31
Cat People

Cat People

1942
×
Edit this entry  
31
Cats

Cats

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Cat from Outer Space

The Cat from Outer Space

1978
×
Read the review Edit this entry  
31
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
Read the review Edit this entry  
05
The French Connection

The French Connection

1971
×
Read the review Edit this entry  
05
King Rat

King Rat

1965
×
Read the review Edit this entry  
01
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
Edit this entry  
16
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
Read the review Edit this entry  
16
The Train

The Train

1964
×
Read the review Edit this entry  
07
The Player

The Player

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lonely Are the Brave

Lonely Are the Brave

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Welcome II the Terrordome

Welcome II the Terrordome

1995
×
★★★
Edit this entry  
16
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
16
King of New York

King of New York

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
High Roller: The Stu Ungar Story

High Roller: The Stu Ungar Story

2003
×
Read the review Edit this entry  
08
The Cincinnati Kid

The Cincinnati Kid

1965
×
★★★½
Edit this entry  
25
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Murderer Lives at Number 21

The Murderer Lives at Number 21

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★½
Edit this entry  
11
Beware! The Blob

Beware! The Blob

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Lenny Cooke

Lenny Cooke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Tale of Zatoichi Continues

The Tale of Zatoichi Continues

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
JFK

JFK

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Farewell to Dream

Farewell to Dream

1956
×
★★★★
Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★½
Edit this entry