Sort by

kaitlyn has logged 270 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Read the review Edit this entry  
17
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
On the Edge

On the Edge

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
What She Said: The Art of Pauline Kael

What She Said: The Art of Pauline Kael

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
Read the review Edit this entry  
23
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brick

Brick

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Possession

Possession

1981
×
Read the review Edit this entry  
13
True Romance

True Romance

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
Read the review Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Memoria

Memoria

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Anastasia

Anastasia

1997
×
Read the review Edit this entry  
11
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
Read the review Edit this entry  
04
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry