Sort by

Valentina has logged 144 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Read the review Edit this entry  
20
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Under the Sun

Under the Sun

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
Amy

Amy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Barbie & Her Sisters in a Puppy Chase

Barbie & Her Sisters in a Puppy Chase

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Song to Song

Song to Song

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Justice League

Justice League

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ballerina

Ballerina

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Read the review Edit this entry  
25
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry